Przejdź do treści

Wampiry Emocjonalne

Większość z nas lubi książki o wampirach. Ach te tajemnicze, samotne istoty, niezrozumiane, idące samotnie przez wieczność. Takie piękne, takie romantyczne. Potrzebują tylko kogoś, kto je pokocha, a przestaną być bestiami czerpiącymi przyjemność z bólu i zaczną się żywić krwią od dobrowolnych dawców albo torebek z krwią…albo po prostu przerzuca się na zwierzęta. Możemy je lubić, możemy czuć do nich współczucie i życzyć im wszystkiego najlepszego. W końcu są tylko tworami wyobraźni. Niestety wśród nas żyją wampiry prawdziwe. Wysysające z nas radość życia, poczucie własnej wartości, podcinające nam skrzydła i niszczące marzenia. Oczywiście można się przed nimi bronić. Jednakże najpierw trzeba je rozpoznać. Dlatego opiszemy tutaj kilka typów wampirów emocjonalno-energetycznych oraz cechy, dzięki którym można wyłapać tych toksycznych ludzi. Czasami warto zastanowić się, czy sami nie posiadamy takich przywar.

Oto najczęściej spotykane typy wampirów (oczywiście niektórzy mogą być kompilacją tych typów).

NARCYZ Egocentryzm i egoizm to jego drugie imię i nazwisko. Zawsze jest najważniejszy. Nie obchodzi go twoje życie, kłopoty, czy ty. Jesteśmy potrzebni mu tylko jako lustra, które mówią mu jaki on jest wspaniały. Bardzo często jest miły, elokwentny i błyskotliwy. Chętnie mówi o swoich osiągnięciach. Musi być w centrum uwagi. By zepchnąć innych na dalszy plan uwielbia podkreślać swoje osiągnięcia a umniejszać innych. Jeśli chodzi o jego porażki, to zawsze winni są inni. Lubi plotkować, intrygować i skłócać towarzystwo ze sobą. Daje mu to publiczność i bycie w centrum wydarzeń. On musi czuć, że ma władzę i podziw. Nieustannie porównuje się z innymi – oczywiście po to, by pokazać jak to jest od nich lepszy. Jeśli ciebie obierze za swój cel zarzuci się swoimi osiągnięciami i narzekaniami na innych. Będzie wymagał zachwytów i przytakiwań na wszystko cokolwiek powie. Spróbuj mu się sprzeciwić, albo zignorować…to staniesz się wrogiem numer jeden.
Byśmy się dobrze zrozumieli. Motywują mnie i dodają energii oraz cieszą osiągnięcia i dokonania moich znajomych. Jednakże jest różnica w powiedzeniu – „Słuchaj wydano moją książkę”, a ‘Wydano moją książkę, jest dużo lepsza niż tej tam..wiesz. Nie rozumiem jak ta osóbka dała radę wydać. Pewnie ma chody (wiesz jakie) u wydawcy.
Narcyz wampir żywiący się podziwem i skłócający towarzystwo, by było skupione na nim.

OFIARA Ten wampir jest odwrotnością narcyza. Ma podstawową cechę nieudaczników – Zawsze winni są inni lub okoliczności. Będzie zarzucał cię swoimi problemami od złamanego paznokcia, po złamane serca. Ludzie są podli, świat nieprzyjazny, ptaki na niego….i tak dalej. Oczywiście on nie ponosi winy za tą sytuacje. Po prostu świat się na niego uwziął. Każdą twoją rade zignoruje, albo skomentuje „ale, ty nie rozumiesz, że….” i tu dowolna lista narzekań i wymówek. Taka osoba na każde rozwiązanie ma problem…a czasami kilka. Jeśli wykażesz mu jego bierność, albo że jego problemy tak naprawdę są sprawami do załatwienia – poczuje się dotkliwie zraniony i spróbuje cię wpędzić w poczucie winy, że go nie słuchasz i lekceważysz.
Byśmy się dobrze zrozumieli, każdy z nas ma trudniejsze chwile. Każdy z nas może być w dołku. Są momenty kiedy oczekuję wysłuchania i pomocy. Są momenty kiedy wysłuchuje i doradzam, albo pomagam. Tutaj mówimy o narzekaczu, który jest szczęśliwy mogąc być nieszczęśliwy. Takich unikam.
Wampir ofiara karmi się naszym współczuciem i gra na naszym poczuciu odpowiedzialności oraz poczuciu winy. Są szczególnie niebezpieczni nie tylko dla naszego samopoczucia, ale również portfela.

KRYTYK „Uwielbiam” ten tym ludzi. Cokolwiek chcesz zrobić, to na pewno ci się nie uda. Cokolwiek osiągnąłeś, on gdyby chciał zrobiłby to lepiej. Cokolwiek zrobisz on znajdzie w tym wady. Najczęściej są to ludzie którzy są niezadowoleni ze swojego życia. Ludzie, którzy nie odnieśli żadnych spektakularnych sukcesów. Czują się lepiej, gdy umniejszają wartość innych. Skupiają się na cudzym życiu szukając rzeczy, które mogą skrytykować, by poczuć się lepiej.
Wampir krytyk karmi się twoim poniżeniem i pozbawia cię poczucia własnej wartości.
Byśmy się dobrze zrozumieli. Cenię krytykę przyjaciół, gdy pokazują mi gdzie popełniam błąd. Tylko przyjaciel podaje mi wtedy rozwiązanie lub sposób poprawienie błędu. Jest różnica, między „Nie uda cię się.”, „Zrobiłeś źle”, a „słuchaj spróbuj inaczej, bo w ten sposób nie da rady” i „nie wyszło ci, bo tu popełniłeś błąd”.

KONTROLER Są to ludzie, którzy wiedzą lepiej od ciebie co jest dla ciebie dobre. Mówią ci, co powinieneś robić, co jeść, jak wyglądać…ogólnie jak żyć. Bardzo często podsycają twoje obawy i lęk przed odrzuceniem by mieć większą władzę na twoim życiem.
Wampir kontroler żeruje na władzy nad Tobą.
Byśmy się dobrze zrozumieli. Cenię rady przyjaciół, gdy pomagają mi osiągnąć cel. Jednak kontroler używa słów „musisz, powinieneś” a przyjaciel „radzę ci, spróbuj”. Poza tym przyjaciel nie szantażuje odrzuceniem jeśli nie spełnisz jego wymagań.

SADYSTA EMOCJONALNY W zasadzie najbardziej niebezpieczny z tych wszystkich typów. Jest inteligentny, elokwentny i co najważniejsze jest świetnym obserwatorem. Zawsze wie gdzie uderzyć. Doskonale posługuje się aluzjami, żartami metodycznie na spokojnie podkopując wasze poczucie wartości. Jeśli się obrazisz za jego niewybredne słowa, to dowiesz się, że na żartach się nie znasz. Ewentualnie tak użyje słów i argumentów byś poczuł się winny, gorszy i byś to ty przepraszał. Jeśli jego metody nie będą działać może stać się agresywny lub szantażować emocjonalnie udowadniając, że jesteś osobą bez serca.
Sadysta emocjonalny żeruje na twoim strachu.
Niestety najtrudniej takiego wyłapać. Natomiast mi się tu przypomina prosta metoda diagnozy – „Jeśli nie potrafisz powiedzieć „Tak” bez gniewu (wewnętrznego nie), „Nie” bez strachu najwyższy czas powiedzieć „DOSYĆ”.”

Kilka cech wampir energetyczny.

1. Słowotok. Mówi dużo, głośno, tonem nie znoszącym sprzeciwu. Często przerywa innym w pół dania. Mówi, mówi i mówi…najczęściej tylko o sobie, swoich sukcesach, swoich problemach…albo obmawia innych.
2. Wampiry są tak skupione na sobie, ze zapominają, iż mają uszy do słuchania. To co, ty mówisz jest nie ważne. W zasadzie to jesteś ważny tylko jako publika. Słowo kluczowe …to „Ja”. Na twoje argumenty – „a co ty tam wiesz”…ewentualnie „tak, ale” i tu tysiąc powodów dla których nie masz racji.
3. Są wampiry, które muszą o tobie wiedzieć wszystko. Wypytują o najmniejszy szczegół życia. Czujesz się jak pod obstrzałem prokuratora i…często słusznie. Takie osoby najprawdopodobniej później wykorzystają wszystko co powiedziałeś przeciw tobie.
4. Ocenia i krytykuje. Wszystko,wszystkich. Jakby za punkt honoru przyjął obrzydzić ci przyjaciół, znajomych, życie.
5. Narzekacz…ja nazywam takich „męcia”. Męczy siebie i innych. Jest szczęśliwy, jak jest nieszczęśliwy i doprowadza, że inni dzielą ten stan z nim…litując się nad nim i jego złym losem. Ewentualnie zarażają się wiecznym pesymizmem.
6. Podcinacz skrzydeł…taka maruda, która zawsze ci powie, że nie warto próbować, bo i tak się nie uda.

Sposoby obrony przed takimi wampirami.

1. Zachowaj swoją osobistą przestrzeń. Dla każdego jest inna, ale przyjmuje się, ze to jest około 30 cm od nas. To ważne. Tworzysz nie tylko wtedy fizyczny, ale również psychiczny dystans,
2. Jeśli jest to możliwe – ogranicz kontakty.
3. Emocje są nośnikiem. Wypracuj sobie obojętność. Przywdziej zbroję dystansu i zaopatrz się w miecz sarkazmu.
4. Jeśli widzisz, ze ktoś ma na każde rozwiązanie problem, bez wyrzutów sumienia stwierdź – radź sobie sam. Magiczne słowo „Nie”- obroni cię.
5. Naucz się być „świadkiem”. Z dwóch powodów. Po pierwsze – masz lepsze spojrzenia, gdy emocje nie przesłaniają ci logiki. Po drugie – odcinasz więź.
6. Ceń siebie, swoje ciało i swój umysł. Wysokie poczucie własnej wartości sprawia, że umiesz sprowadzić wampira na ziemie.
7. Unikaj świętoszkowatych, napastliwych i głośnych.
8. Amulety są dobrym pomysłem.
9. Unikaj ciągłego narzekania u siebie i innych.
10. Wizualizacja białego światła lub lustra ustawionego w kierunku takiej osoby jest dobrym pomysłem.
11. Ponieważ bywam niemiła, gdy ktoś energie mi zabiera metodami innymi niż wcześniej opisane…pozwalam mu oddając moje dolegliwości i słabości. No co, jak kradnie to niech ma. Uważam, że nauka etyki czasami musi być bolesna. Jednakże na to trzeba pewną wiedzę mieć.
12. Na wampirów energetycznych najlepszy jest dobra tarcza ochronna z symbolu naszej wiary.

I jak to mawiała moja babcia: „Pamiętaj dziecko drogie, gdy masz wiarę w sobie i cel przed sobą, żadne moce cię nie zmogą”.

Izabela Gruchalska

Wampir emocjonalny. Narcyz. Socjopata. Te specjalne stworzenia mogą znajdować się pod pozorem “wielu imion”, ale nie daj się zwieść.

Wampiry emocjonalne wykazują podobne podobieństwa do ich fikcyjnych nazwisk. Lubią starannie dobierać ofiary – zwykle kogoś, kto jest bezbronny, potrzebujący Czują się w ciemności, uważając, aby nie narażać się na ostre światło dzienne; To ich słabość, widzisz.

Na łagodnym końcu skali mamy Marudę, pesymistę i ogólną “Negatywną Asię”. Znasz ich; Ewa w biurze, który z wielką radością opowiada pozostałym kolegom o tym, że jest nieszczęśliwa

Odsuwasz się od tych interakcji czując się osłabiony i ciężki, obawiając się następnego razu, gdy znajdziesz się w tych niewygodnych sytuacjach. Nie zrozum mnie źle, wszyscy lubimy narzekać z okazji, ale ci ludzie prawie wydają się cieszyć się stworzeniem własnej “burzy w szklance wody” i rzadko mają pozytywne słowo powiedzieć.

Narcyzowie i socjopaci są zupełnie inną formą i mogą być bardzo niebezpiecznymi osobnikami. Są subtelni na ich drodze, przez co niemal niemożliwe jest zidentyfikowanie w pierwszej kolejności. Dlo świata zewnętrznego są wysoko postawieni, uroczy, pomyślni i towarzyscy. Jednak po rozpoczęciu zarysowania pod powierzchnią powoli zaczną się ukazać prawdziwe kolory Narcyzów.

W rzeczywistości te istoty są przebiegłe, schematyczne i mistrzowskie manipulacji. To zachowanie stopniowo manifestuje się na wiele sposobów. Może się okazać, że przeprasza za rzeczy, które kategorycznie nie są twoją winą lub stają się obawiające się konfrontacji Narcyzmu z ich niedopuszczalnym zachowaniem.

Inną taktyką jest projekcja. Jeśli wiedzą, że są głupi rodzicami, to jedna z pierwszych rzeczy, które cię oskarżą. Jeśli kłamią, stajesz się kłamcą. Jeśli zazdroszczą Ci Twojego stylu życia, będą próbować zniszczyć to w jakikolwiek sposób. Oznacza to, że podczas gdy jesteś zajęty próbą obrony przed tymi oskarżeniami, ich własne złe zachowanie zostaje przyćmione.

Powoli wracają do siebie swoich bliskich, używając przymusowych środków i bardzo subtelnego zachowania. Bezlitośnie w tym systematycznym i starannym demontażu, będą padać na każdego, kto będzie słuchać, szukając sympatii i uwagi. Powiedzą przyjaciół, członków rodziny, a nawet pracodawców ofiary, jak okrutna / niezgodna z prawdą / leniwa osoba, o której mowa, dopóki nie podejrzewający uczestnicy zaczną sympatyzować z narcyzmem. To pozostawia cię odizolowanych i ostatecznie, czując się niezdolny do zaufania ludziom wokół ciebie.

Jak na ironię, Narcyz jest świetnie grający w ofierze. Nigdy, nigdy nie przyznają się do winy i nie ponoszą odpowiedzialności za swoje czyny. Jedną z najsmutniejszych części jest to, że nigdy nie będą naprawdę szczęśliwi lub zadowoleni, ponieważ po prostu nie są w stanie tworzyć istotnych relacji lub przyjaźni. Narcyz w rzeczywistości cieszy się życiem w podwyższonym stanie dramatu, bezlitośnie prowokując innych i wydaje się rozwijać sytuacje awaryjne i konfrontację, którą większość z nas próbuje uniknąć. Nie mają pojęcia ani szczególnej troski o ogromne emocjonalne szkody wyrządzone ludziom wokół nich i są przekonane, że ich poglądy i opcje są poprawne, od razu odrzucając drobne szczegóły, które mogą zaprzeczyć tej zwodniczej wierze, takiej jak prawda i fakty.

Narcyz będzie wielką przyjemnością w ataku na rzeczy, które kochasz drogą (wiedzą, że są to rzeczy, które najbardziej bronią) i nic nie jest poza granicami, w tym własnym dzieciom. Nie są zdolni do współdecydowania, zamiast wybierać kontakty z rodzicami. Oni pełnią rolę troskliwej, kochającej Matki lub Ojca pięknie w miejscach publicznych, ale podziw, że są one pragnieniem jest to, że nieznajomy, a nie dziecka lub innych członków rodziny. Oceniają kontrolę i dobrobyt materialny nad dobrobytem i szczęściem własnego potomstwa. Te wrażliwe dzieci stają się kozłem ofiarnym i często zostają uszkodzeni emocjonalnie przez dziwne i mylące zachowanie rodziców narcyzów.

Narcyz jest czymś więcej niż tylko “trochę dramatyczną królową” lub opowiadaczem. Wszyscy mamy demony i czasami zachowują się źle, ale większość z nas przylega do ogólnego kodeksu moralnego. Wśród ich przekonań zewnętrznych Narcyzowie są w rzeczywistości jednymi z najbardziej niebezpiecznych i tchórzliwych ludzi, jakich kiedykolwiek spotkasz. Oni domagają się szacunku i autorytetu, choć nigdy nie zarabiają i mają nadmierne poczucie prawa. Dla nich inni są po prostu pionowymi pionkami w dążeniu do władzy, ale zazwyczaj nie pozwalają im zbytnio na oczach, ponieważ muszą mieć możliwość kontrolowania.

Są też niezwykle mądrzy, gdy ich ofiara jest blisko “ucieczki”. Nagle możesz się bombardować bogatymi prezentami, błagać, oświadczenia miłości i przeprosin. Ich zachowanie może wydawać się poprawiać przez chwilę, ponieważ przykuwają cię do fałszywego poczucia bezpieczeństwa. To nie potrwa długo, a nędzny cykl zaczyna się od nowa.

Będąc na odbiorczym końcu Narcyzów, gwałtowny gniew jest bardzo traumatyczny. Mogą nawet sporadycznie uciekać się do fizycznej przemocy – ale nigdy w miejscach publicznych (co mogłoby zepsuć iluzję, którą starannie wytworzono). Narcyz będzie używać milczącego traktowania, stałej krytyki, groźby, kpiny, upokorzenie, zaprzeczenie podstawowych praw człowieka, gry umysłowe, złości, szantaż i sabotaż, aby karać za śmiałe kwestionowanie ich, czyniąc ich zły lub przedstawiając dowody prawdy, aby wyzwać Ich kłamstwa.

Narcyz będzie wielką przyjemnością w ataku na rzeczy, które kochasz drogą (wiedzą, że są to rzeczy, które najbardziej bronią) i nic nie jest poza granicami, w tym własnym dzieciom. Nie są zdolni do współdecydowania, zamiast wybierać kontakty z rodzicami. Oni pełnią rolę troskliwej, kochającej Matki lub Ojca pięknie w miejscach publicznych, ale podziw, że są one pragnieniem jest to, że nieznajomy, a nie dziecka lub innych członków rodziny. Oceniają kontrolę i dobrobyt materialny nad dobrobytem i szczęściem własnego potomstwa. Te wrażliwe dzieci stają się kozłem ofiarnym i często zostają uszkodzeni emocjonalnie przez dziwne i mylące zachowanie rodziców narcyzów.

Narcyz jest czymś więcej niż tylko “trochę dramatyczną królową” lub opowiadaczem. Wszyscy mamy demony i czasami zachowują się źle, ale większość z nas przylega do ogólnego kodeksu moralnego. Wśród ich przekonań zewnętrznych Narcyzowie są w rzeczywistości jednymi z najbardziej niebezpiecznych i tchórzliwych ludzi, jakich kiedykolwiek spotkasz. Oni domagają się szacunku i autorytetu, choć nigdy nie zarabiają i mają nadmierne poczucie prawa. Dla nich inni są po prostu pionowymi pionkami w dążeniu do władzy, ale zazwyczaj nie pozwalają im zbytnio na oczach, ponieważ muszą mieć możliwość kontrolowania.

Są też niezwykle mądrzy, gdy ich ofiara jest blisko “ucieczki”. Nagle możesz się bombardować bogatymi prezentami, błagać, oświadczenia miłości i przeprosin. Ich zachowanie może wydawać się poprawiać przez chwilę, ponieważ przykuwają cię do fałszywego poczucia bezpieczeństwa. To nie potrwa długo, a nędzny cykl zaczyna się od nowa.

Będąc na odbiorczym końcu Narcyzów, gwałtowny gniew jest bardzo traumatyczny. Mogą nawet sporadycznie uciekać się do fizycznej przemocy – ale nigdy w miejscach publicznych (co mogłoby zepsuć iluzję, którą starannie wytworzono). Narcyz będzie używać milczącego traktowania, stałej krytyki, groźby, kpiny, upokorzenie, zaprzeczenie podstawowych praw człowieka, gry umysłowe, złości, szantaż i sabotaż, aby karać za śmiałe kwestionowanie ich, czyniąc ich zły lub przedstawiając dowody prawdy, aby wyzwać Ich kłamstwa.

Dodaj komentarz