Toksyczni ludzie – skąd ta postawa i jak się przed nimi bronić?

Toksyczni ludzie – skąd ta postawa i jak się przed nimi bronić?
Toksyczni ludzie – skąd ta postawa i jak się przed nimi bronić?

Potrafisz przypomnieć sobie sytuacje, w której czułeś do kogoś nieuzasadnioną niechęć i źle czułeś / aś się w obecności tej osoby? Niby nic wielkiego się nie działo, nie zaistniało przekraczanie granic, ta osoba była po prostu sobą – a mimo to ogarniała Cię potrzeba zdystansowania się do niej?
Całkiem prawdopodobne, że był to tzw. „wampir energetyczny”. Osoba, która wysysa Twoją energię, niezależnie od tego, czy wszedłeś z nią w konflikt / wystąpiło jakieś nieporozumienie między Wami.
Charakterystyka.
To dość częste w naszym codziennym życiu. Postawa pełna wyrozumiałości, empatii i wzajemnego szacunku to rzadkość. Częściej trafiamy na ludzi paranoicznych, pełnych pretensji i dziecinnych. Cechują się oni tym, iż nie potrafią wnieść do relacji uczuć zdrowych i mądrych. Charakteryzują się oni niszczeniem wszelkich prób tworzenia relacji opartych na dojrzałych uczuć. Mają w zwyczaju przyciągać i kultywować złą aurę.
Tolerowanie tego dyskomfortu doprowadzi do tego, że inni przestaną cię szanować. Zrozumieją, że mogą cię wykorzystywać i nadużywać twojego zaufania.
Po czym poznasz taką szkodliwą osobę?
– Od razu orientują się, czego się boisz – wykrywają Twoje obawy.
– Nie są sobą. Dostosowują swoje zachowanie do Ciebie w celu osiągnięcia osobistej korzyści.
– Potrafią wzbudzić w Tobie myśl, że wszystko jest Twoją winą, a oni to tylko niewinne ofiary okoliczności.
– Z łatwością kłamią i są hipokrytami.
– Nie szanują niezależności innych.
– Jedno robią, drugie mówią, trzecie czują.
Jak się chronić przed takimi osobami?
Pamiętaj o tym, że to Ty decydujesz o tym, jak się czujesz. Nie musisz do siebie dopuszczać ich osobistych wycieczek, wieszania na Tobie psów, wszelkich komentarzy. To, co wyraża taka toksyczna osoba, zostaw jej w obrębie własnej przestrzeni. Trzymaj się faktów. Afirmuj empatię i zrozumienie, sam / sama wykaż się szacunkiem.
Chcesz wzmocnić swoją energię?
Jeśli czujesz, że masz w sobie za mało pewności siebie / wewnętrznej spójności, by takie osoby i ich zachowania Cię nie dotykały – skontaktuj się ze mną. Wzmocnię Twoje pole energetyczne.

Oceń artykuł
Scroll to Top