Przejdź do treści
ScalenieDuszy.pl » Pomyślne Dni i Święta » Księżyc i jego energie

Księżyc i jego energie

W dawnych czasach Słońce i gwiazdy wyznaczały kierunek, ale Księżyc wyznaczał czas.

Owszem jeśli chodzi o godziny były one określane na podstawie Słońca, jednak kalendarze były Księżycowe.

To według rytmu Księżyca siano, zbierano plony, koszono…i wyruszano w morze. Akurat to ostatnie nie jest dziwne, skoro przypływy i odpływy zależą właśnie od niego. 

księżyc

Ze „Słownika symboli” Kopalińskiego możemy dowiedzieć się, że Księżyc jako miesięczna i tygodniowa miara czasu miał w mitologii i folklorze bliskowschodnim większe znaczenie niż Słońce, wyznaczające pory dnia i roku.

[lwptoc]

Księżyc w religiach

Biorąc pod uwagę również, że jego niezmienna zmiana swojego kształtu stanowi nie tylko miarę czasu, ale również jest powiązana z rytmem życia ludzi (szczególnie cyklem miesięcznym u kobiet)i natury, niedziwne jest, że postrzegano go jako mocno związanego z wodą, emocjami, płodnością i kobiecością.

Z powodu tego, że „umiera” – znika na trzy dni Nowiu, niektóre mitologie uznawały go za miejsce wtajemniczenia, bramę do zaświatów oraz łączyły go z losem dusz po śmierci. 

Najczęściej wiąże się go z pojęciem Trójcy Bogiń. W mitologi greckiej jest to Selene, Luna i Hekate.

Ciekawostką jest (niestety wielu z nas zapomniało o swoich słowiańskich korzeniach), że Słowianie czcili Księżyc jako męskiego boga Chorsa. Był on także bożkiem demonów wodnych, co wydaje się logiczne, biorąc pod uwagę wpływ Księżyca na wodę. 

W „Wyroczni Słowiańskiej” napisanej przez Lecha Emfaza Stefańskiego można znaleźć kilka modlitw do Księżyca, które pozwolę sobie tu przytoczyć.

Modlitwa zapisana na Śląsku w XV wieku:

Witaj, oczekiwany boże, nowy Księżycu, wspaniały panie, proszę cię, pomnóż moje dobra!

Modlitwa zachodniosłowiańska:

Witaj, Księżycu, niebieski dziedzicu!

Tobie złota korona

mnie zdrowie i fortuna!

Południowosłowiańska modlitwa do Księżyca w Nowiu:

Zdrowy uzdrawiaczu,

rozweselaczu,

u ciebie korona na głowie,

u mnie wesele i zdrowie!

Jak możemy zobaczyć Księżyc był dla ludzi związany również z dostatkiem i mocą uzdrawiania. Zioła rwało się w odpowiednim czasie wyznaczanym często właśnie przez Księżyc.

Księżyc i Fazy Księżyca w Magii 

Jeśli chodzi o fazy Księżyca grały one niepoślednią rolę nie tylko w rolnictwie, ale również w magii i uzdrawianiu. Tłumaczono sobie je jako utratę i przybranie na wadze, ciąże i poród, czy niekiedy dzieciństwo, wiek dojrzały i starość i śmierć…a potem znów odrodzenie. Doskonale to ostatnie odzwierciedla koncepcja Trójcy Bogiń – Dziewicy, Matki i Staruchy. 

Wszystkie natomiast wiedźmy wiedzą, że zioła zbierane w jego blasku podczas pełni są najskuteczniejsze. Jest silnie związany duchami, czarami i…legendami. Wierzono, że jego promieniami żywią się czarodziejki i dzięki temu stają się nieśmiertelne.

Pełnia Księżyca to odpowiednia pora na wizytę u fryzjera i kosmetyczki. Włosy szybciej przyjmą farbę, kolor będzie się dłużej trzymał i będzie intensywniejszy. Zabiegi kosmetyczne także przyniosą lepsze rezultaty.

Natomiast, gdy Księżyc zbliża się do Pełni musimy liczyć kalorie, bo szybciej wtedy przybieramy na wadze. Tak jak rośnie srebrna tarcza Księżyca, tak rośnie nam niepotrzebny tłuszczyk.

Ale gdy chcemy schudnąć najłatwiej nam to przyjdzie zrobić, gdy Księżyca będzie ubywać. Dobrze jest wtedy zacząć kuracje odchudzające. A także anty – cellulitowe.

Pełnia Księżyca sprzyja także miłosnym klimatom. To dobry czas na romantyczną randkę. Ale nie na czas ślubów. Pełnia nie rokuje na szczęśliwe pożycie małżeńskie. Najlepszy czas księżycowy na datę ślubu to Nów oraz I i II kwadra Księżyca.

Na łaskawość szefa w pracy najszybciej można liczyć w czasie Nowiu i IV kwadry Księżyca. To najlepszy czas, by prosić go o podwyżkę pensji lub skutecznie przekonać go, że należy nam się awans.

W Nowiu czujemy przypływ energii. Wspomóc mogą nas w tym dodatkowo perfumy o zapachach orzeźwiających, oraz kolory – czerwony i turkusowy, choćby w naszej garderobie codziennej.

W I kwadrze nie opuści nas dobra forma. Pomocne w tym będą perfumy o zapachach łagodnych z dodatkiem werbeny.

II kwadra to dobry czas na pokonywanie trudności. Mocne i orzeźwiające zapachy perfum dodadzą nam pewności siebie, a żółta czy pomarańczowa garderoba wpłynie na nas inspirująco.

W trakcie Pełni możemy być zmienni i wrażliwi, mogą się pojawić problemy ze snem. Używajmy wówczas perfum o uspakajających zapachach z dodatkiem geranium czy jaśminu. Niebieskie czy fioletowe ubrania też pomogą nam się wyciszyć. Kładąc się do łóżka pamiętajmy, by zasłonić okna, tak żeby promienie Księżyca nie padały bezpośrednio na nas.

III kwadra to dobry moment, by realizować odłożone plany lub nadrobić jakieś zaległości. Zapachy z nutą lawendową będą działać na nas stymulująco, a zielone i błękitne kolory garderoby pomogą nam się odprężać po dniu na pełnych obrotach.

W IV kwadrze Księżyca zazwyczaj tracimy energię, jesteśmy mniej przebojowi. Ale nie powinniśmy w tym czasie unikać ludzi i poddawać się depresji, musimy robić wprost przeciwnie. Rozbudzą nas do życia zmysłowe perfumy o zapachu konwalii, bzu lub fiołka. Wiśniowe i malinowe kolory naszych ubrań pomogą nam zregenerować siły.

Na koniec coś dla graczy na giełdzie. Kupować akcje najlepiej jest przed Pełnią Księżyca, a sprzedawać tuż przed Nowiem.

I tak oto srebrny Księżyc raz nam sprzyja, a raz nie. Warto więc zaglądać do księżycowego kalendarza.

A teraz zdradzę wam sekret. Gdy Księżyc będzie przechodził z I kwadry do II czyli będzie rosła jego tarcza, warto wyciągnąć ku niemu rękę z monetą i wypowiedzieć życzenie : niech przybywa mi pieniędzy, tak jak i ciebie przybywa. 

To działa, tylko nie zawsze pamiętam, by to zrobić

Fazy Księżyca

Najczęściej w magii wykorzystuje się znaczenie nowiu, pełni, rosnącego księżyca i malejącego księżyca.

Dodatkowo w magii natury ważne było, w jaki miesiąc dana pełnia przypadała oraz szczególne znaczenie ma Blue Moon- trzynasta pełnia.

Podaję nazwy danych pełni nadanych w Wicce.

Blue Moon – Księżyc Jednorożca

Styczeń – Księżyc wilka

Luty- Księżyc Żaby

Marzec – Księżyc Niedźwiedzia

Kwiecień – Księżyc Jelenia

Maj – Księżyc Delfina

Czerwiec- Księżyc Łososia

Lipiec – Księżyc Tygrysa

Sierpień – Księżyc Pszczoły

Wrzesień – Księżyc Sowy

Październik – Księżyc Psa

Listopad – Księżyc Żółwia

Grudzień – Księżyc Węża

Księżyc jako Symbol, Karta Tarota

Gdy pokazuje swoją jasną stronę przynosi: wrażliwość, intuicje, uczuciowość, zmysłowość, natchnienie, poczucie piękna, chłonność, współczucie, płodność, zapobiegliwość,.

Jednak jak wszystko Księżyc ma też ciemną stronę, wtedy przynosi: Nałogi, nawyki, nadwrażliwość, chimeryczność, niestabilność emocjonalna, drażliwość, kapryśność, zamartwianie się, wyolbrzymianie, panikarstwo, agresywność, fobie.

Bbliografia

– Władysław Kopaliński – “Słownik Symboli”, Oficyna Wydawnicza “Rytm”-2017 – Lech Emfazy Stefański -”Wyrocznia Słowiańska.Magiczny Krąg 

Świętowita”,Wydawnictwo “Athanor”-1993

Księżyc, fazy Księżyca – Izabela Gruchalska

Magia srebrzystego globu, czyli jak wykorzystać wpływ Księżyca na nasze życie – Angelinaisone

Dodaj komentarz