depresja i stany depresyjne

Depresja jest stanem obniżonego nastroju, frustracji, niechęci. Każdy z nas co jakiś czas może doświadczyć depresji, to normalne. Najczęściej jest to reakcja na stres, duże obciążenie psychiczne oraz wycieńczenie fizyczne. Wyróżnić można trzy rodzaje depresji, czyli przygnębienia.
Depresja utajona, czyli normalny stan przygnębienia. Przyczyną mogą być wyczerpanie i zmęczenie, rozdrażnienie i pobudzenie, zmienne nastoje, problemy z koncentracją czy też niedobór snu.

depresja i stany depresyjne
depresja i stany depresyjne

Depresja reaktywna, czyli gdy stan przygnębienia jest uzasadniony. Przyczynami uzasadnionej depresji mogą być rozwód, problemy finansowe, śmierć bliskiej osoby czy strata zwierzęcia domowego, brak pracy, nieuleczalna choroba.
Depresja chorobliwa, czyli gdy stany depresyjne są częste i nieuzasadnione. Występuje często bez wyraźnej przyczyny. Może trwać nawet do kilku miesięcy i ustąpić samoistnie bądź w wyniku leczenia.
W normalnej sytuacji stany depresyjne nie trwają zwykle dłużej niż kilka tygodni, jednakże dodatkowe trudności życiowe mogą nasilić depresję.
W walce z depresją pomocne jest wsparcie bliskich osób. Podzielenie się z nimi swoimi troskami i kłopotami. Ważne by druga osoba była zaufana i wyrozumiała. Warto pomyśleć o zażywaniu preparatów witaminowych i przede wszystkim nie obwiniać się, jeśli coś nie wyjdzie.
Jeśli depresja nasila się i powraca, warto udać się do lekarza, który pomoże wyleczyć nie tylko dolegliwości fizyczne.

Scroll to Top