Klątwa cyganki

Cyganka rzuciła na mnie klątwę! Co robić? Pomóżcie!!!
Z takim wpisem na forach ezoterycznych spotykamy się często. Z opowieści osób dotkniętych domniemana klątwą cyganki, wyłania się najczęściej podobny schemat.
Podchodzi stara cyganka, proponuje wróżbę, lub nachalnie żebrze o pieniądze, my odmawiamy, a ona z wściekłością wykrzykuje okropieństwa o niepowodzeniach w życiu, życzy strasznych rzeczy.
Dlaczego tak się dzieje?
Częściowo wynika to z tradycji cygańskich. Cyganie, czyli Romowie to naród wędrowny. Ich korzenie sięgają Indii. Stamtąd też bierze się podział kastowy struktur społecznych oraz zawody zakazane i akceptowane przez społeczność.
cygańskie uroki

Cygańskie czary

Lista zawodów zakazanych jest długa. Rom nie może zostać lekarzem, bo to zajęcie nieczyste, nie może być także policjantem, czy pracować w styczności z odpadkami.
Dopuszczalne są zaś zawody kowala, handlarza, żebractwo, czy właśnie wróżbiarstwo.
W tradycji romskiej, to kobieta jest odpowiedzialna za utrzymanie rodziny, ciężko jednak zostać jej kowalem, dlatego wiele cyganek zajmowało się wróżbiarstwem (tradycyjnie wróżyły one z kart, ręki, czy z lusterka), czy handlowało “magicznymi” wywarami, najczęściej mającymi na celu rzucenie uroku miłosnego, odczynienie lub rzucenie klątwy.
Romowie to społeczność zamknięta. Nie są mile widziane małżeństwa mieszane, bo naród ten, jako pozbawiony ojczyzny, widzi podtrzymanie swoich tradycji właśnie przez trzymanie się razem.
To powodowało zamknięcie społeczności na wpływy zewnętrzne i czyniło z nich tajemniczą nację.
Wiele osób w wędrownych cyganach odnajdywało romantyczny urok, egzotykę, barwność kultury. To rozbudzało wyobraźnię, dawało podłoże do licznych domysłów, spekulacji, pomówień i sprawiało, że wierzono w cygańską magię.
Obecnie lud ten, mimo że pozbawiony został możliwości wędrowania po świecie, to nie zaniechał kultywowania niektórych tradycji. Takim też jest lista zawodów dopuszczalnych. Nadal wiec widzimy cyganki wróżące, czy żebrzące, bo to jest pozytywnie postrzegane przez tę społeczność.
Czy maja one jakieś magiczne moce? Czy mogą rzucać skuteczne klątwy?
Nie. To raczej ich strategia marketingowa sprawia, że miotają przekleństwami dla łatwiejszego zmuszenia kogoś do oddania pieniędzy.

Jak zdjąć cygańską klątwę

Czasem można spotkać jednak cygankę, która rzeczywiście była wciekła i jej słowa trafiły w nas, sprawiając że szereg niemożliwych zdarzeń rujnuje nam życie.
W takim wypadku, lub w wypadku kiedy nie jesteśmy pewni prawdziwości cygańskiej klątwy, warto udać się do osoby która potrafi fachowo zająć się tą sprawą, czy też ma odpowiednie kwalifikacje do zdejmowania klątw i uroków.